Hovenia dulcis – dužistopka sladká
(Japanese Raisin Tree, Coral Tree, Japanische Rosinenbaum)

Je zástupcem čeledi Rhamnaceae. Její domovinou je Čína, Korea, Japonsko. Jde o středně velký keř až menší strom dorůstající v Evropě maximálně do 4-6 m a v zemi svého původu až 10 m. Kůra v mládí je hladká, ve stáří tvoří šedou hluboce rozpukanou borku.

Listy jsou střídavé, oválné až eliptičné se špičkou o velikosti 10-20 cm, leskle zelené, lysé, s řídce pilovitými okraji . Opadávají pozdě často jako zelené nebo se mírně barví do žluté barvy.

Květy jsou krémově bílé až mírně nazelenalé, oboupohlavné hvězdičky o průměru 6 mm, s 5 úzkými korunními plátky a s 5 zřetelnými tyčinkami . Vyrůstají ve shlucích dvouvidličnatých vrcholíků. Jsou samosprašné, slabě voní a přitahují hmyz. Ačkoliv jednotlivé květy nevynikají krásou, v květenstvích jsou nápadné. Kvete od června do července někdy i do začátku srpna.

Plody jsou 3pouzdré černé tobolky a v nich jsou tmavě hnědá semena o průměru 8 mm. Po dozrání semen začínají dužnatět stopky oplodí. Tyto stopky jsou jedlé a chutí připomínají hrozinky. Opadávají s plody až po opadu listů a dají se skladovat až dva měsíce. Uležením a částečným proschnutím získávají na chuti. Někteří autoři vyslovují domnění, že v našich podmínkách nedochází k dozrání plodů a tím i stopek.

Rozmnožování se daří semeny, které však mají tvrdé osemení, takže je ho třeba narušit buď mechanicky nebo ponořením do koncentrované kyseliny sírové či ponořením do vřelé vody. Z vegetativního množení se uvádí množení polovyzrálými letními řízky či řízky kořenovými.

Hovenie má být odolná ve vegetačních zónach 5-8, na půdu nemá vyhraněné nároky, nesnáší však půdy vlhké. V mládí je dobré ji chránit před chladnými větry i před silnými mrazy, protože pak namrzá, ale zase dobře regeneruje. Nejlépe jí vyhovují slunečná poloha. Plodí v 7-10 letech, v dobrých podmínkách i dříve.

U nás roste např. v botanické zahradě v Troji nebo v arboretu Žampach u Žamberka, sám ji pěstuji několik let ve Křtinách /cca 420 m.n./, ale první zimy mi namrzala. Semena byla k získání u firmy Salta pana Rezla z nichž mám i já své rrostliny. Jinak rostliny bývaji občas k dostání např. u firmy Praskač v rakouském Tullnu.

S pěstováním dužistopky u nás asi mnoho zkušeností není, ale mohla by se stát zajímavým doplňkem v našich zahradách a parcích pro své zdužnatělé jedlé stopky květenství, ale i pro zajímavé tmavé listy a viditelná květenství. Navíc z jedlých stopek se dělá lihový extrakt, jehož účinky posilují játra, působí i proti chronické únavě a proti kocovině. V Číně se z nich dělá i džus v kombinaci s žen šenem, léčivé látky jsou i v listech.

 

Ivo Dostál, leden 2008