Muchovníky (Amelanchier)
(Serwiceberry nebo také Juneberry, Felsenbirne)

Muchovníky patří do čeledi růžovitých (Rosaceae), což je ovocný druh dominující v mírném pásmu obou světadílů. Samotných muchovníků je asi 25 druhů, většina druhů pochází ze severní Ameriky, pouze několik druhů pochází z východní Asie nebo Evropy (na Slovensku roste A. ovalis). Rostou na velkém prostoru od chladných mírných oblastí až po subtropické oblasti. Muchovníky jsou vzrůstem keře až malé stromky dorůstající od 1 m do 6 m.

Listy jsou střídavé o velikosti cca 4–8 cm podle druhů celokrajné až ostře pilovité, různě vejčité na delších řapících, zelené až sivě nazelenalé. U A. grandiflora jsou při rašení mladé listy načervenalé, A. lamarckii hnědočervené. Na podzim se krásně barví do žluté, žlutočervené nebo oranžoočervené barvy. Nejlépe se barví na susších stanovištích.

Muchovníky vykvétají od dubna do června (podle druhu) drobnými bílými vyjímečně narůžovělými kvítky s úzkými korunními plátky v koncových vzpřímených nebo převislých hroznech většinou na loňských výhonech. Květy jsou samosprašné a opylují je včely.

Vlastní plody ploše kulovité často ojíněné malvice dozrávají v průběhu června a července, které jsou zbarveny od tmavě modré, modročerné, purpurově černé až po černou barvu a velké od 0,75 cm do 1,5 cm. Plody některých druhů bývají chutné, sladké a šťavnaté u jiných jsou moučnaté a chuťově nevýrazné. Plody jsou bohaté na různé minerální látky, hlavně na železo a měď. Nezanedbatelný je i obsah vitamínů. Ve středu plodu se nachází několik drobných semen, které při vlastní konzumaci nepřekáží a pojídají se zároveň s plody. Jako jedlé a chutné se uvádějí tyto druhy (Hieke Okrasná dendrologie): A. alnifolia, canadensis, cusickii, fernaldii, florida, grandiflora, interior, laevis, obovalis, sanguinea, spicata.

Jedná se o velice nenáročné rostliny, které mohou růst jak na písčitých, tak na hlinitých i jílovitých půdách, které mohou být kyselé, neutrální i zásadité. Vyhovuje jim plné slunce i polostín, ve stínu se jim nedaří. Rostliny nejsou citlivé na pozdní jarní mrazíky a pouze výjimečně namrzají. Většina muchovníků ani není náročná na vlhkost půdy, takže mohou růst i na suších půdách.Nejméně náročné na vláhu v půdě jsou tyto druhy :

Amelanchier obovalis

Amelanchier sanguinea

• Amelanchier stolonifera

• Amelenchier utahensis

Rozmnožování je možné jak semeny, tak vegetativně pomocí odkopků, které se u některých druhů často tvoří. Množení pomocí semen je nejúspěšnější, když se použije tzv. „zelené semeno“, tedy takové, které je plně vyvinuté, ale ještě se nepokrylo tvrdým obalem. Takové semeno je nejlépe vysít hned venku do nádob nebo provést studenou stratifikaci v chladničce a následně nechat semena vyklíčit při pokojové teplotě. Skladované semeno z pně dozrálých plodů je třeba nejprve namočit v teplé vodě a pak provést teplou stratifikaci při pokojové teplotě po dobu alespoň 4 týdnů, pak provést tříměsíční studenou stratifikaci v chladničce při 5 °C a pak nechat klíčit opět při pokojové teplotě. Jinak semeno velmi pomalu klíčí, což může trvat 18 měsíců i déle. Když jsou sazeničky dostatečně velké, je vhodné je co nejdříve přesadit do individuálních květináčů. Na venkovní trvalé stanoviště se sází alespoň dvouleté sazeničky. Schůdnější metodou je tedy množení pomocí odkopků, kdy si noví jedinci zachovají vlastnosti mateční rostliny. Existuje také řada kříženců z nichž nejzajímavější je

Amelanchier x grandiflora (Amelanchier arborea x Amelanchier laevis) s řadou kultivarů.

Muchovníky nepatří mezi málo známé či vzácné exempláře našich arboret a parků ( jsou nápadné květem, plody i podzimním zbarvením ), ale jsou u nás prakticky neznámé jako ovocná dřevina, ačkoliv v severní Americe se pro tyto účely pěstuje poměrně běžně. Na ošetřování nejsou nenáročné a v našich podmínkách se díky své odolnosti a přizpůsobivosti mohou pěstovat i v oblastech nad 1000 m n. m., některé druhy (např. A. lamarckii) snáší až –45°C. Známé jsou vyšlechtěné kultivary, které mají větší plody s lepšími chuťovými vlastnostmi. Jedná se o tyto druhy:

 

Amelanchier alnifolia – muchovník olšolistý (další informace)

'Northline'; velké, sladké plody dobré kvality. Menší keř dorůstající do 1,5 m výšky, který tvoří odkopky.

'Smoky'; velké kulaté ovoce až 15 mm v průměru, dužina je velmi sladká a šťavnatá s výraznou chutí. Spolehlivý a velice plodný kultivar, byla zaznamenána úroda až 40 kg na rostlinu. Keř dorůstá výšky až 2,4 m a vytváří odkopky. Je to nejpoužívanější obchodní varianta v Kanadě.

'Honeywood'; velké tmavě purpurové ovoce s vynikající příjemnou chutí. Ovoce se hojně vytváří ve velkých hroznech až po 15 bobulích. Rostliny začínají plodit již v časném věku. Keř dorůstá do výšky okolo 2 m, příležitostně vytváří četné svazky mnoha kmenů.

'Timm'; velké ovoce borůvkového tvaru je velmi sladké a plné chuti, brzy dozrává. Stromek je střední velikosti a může plodit již ve 2. roce.

'Theissen'; velmi produktivní rostlina s ovocem až 12 mm v průměru. V mnoha aspektech je podobná odrůdě 'Honeywood'. Vytváří kulaté stromky, které se časem rozrostou do šířky až 5 m.

'Success'; ovoce dorůstá až 12 mm v průměru a je velmi dobré pro přímý konzum. Je to velmi hustý keř, který dorůstá až 2,4 m do výšky a často odnožuje.

'Altaglow'; jde o ornamentální druh vytvářející bílé ovoce. Je to pyramidální keř dorůstající až 4,5 m do výšky.

 

Amelanchier x grandiflora – muchovník velkokvětý (další informace)

'Ballerina'; velmi chutné ovoce o velikosti plodu černého rybízu. Velký keř až malý stromek, který může dorůst až 4,5 m do šířky.

'Princess Diana'; ovoce dorůstá do 10 mm v průměru. Malý, impozantně rozložitý strom.

 

Amelanchier canadensis – muchovník kanadský (další informace)

'Prince William'; purpurově modré ovoce dorůstá až 12 mm v průměru, jeho kvalita je dobrá a hojně se vytváří. Velký mnohokmenný keř dorůstající až do 3 m výšky a do 2 m šířky.

 

Amelanchier obovalis – muchovník obvejčitý (další informace)

'Jennybelle'; ovoce dorůstá až do 12 mm v průměru a je sladké i před plným dozráním.Keř je velmi plodný a začíná plodit již velmi mladý. Vytváří malé keře do 3,5 m výšky a nevytváří tolik odkopků, takže je snadné kontrolovat jeho rozšiřování. Rostlina snáší sucho, nízké i vysoké teploty.

V zahraničí je nabídka kultivarů již bohatá, tak doufejme, že i u nás se s nabídkou této zajímavé ovocné i okrasné dřeviny se budeme setkávat čím dál častěji.